Menu rozwijane

środa, 14 grudnia 2016

SUKNIA – SOPHIE NICHOLLS„Szczypta magii – pierwsza część czarującej trylogii Sophie Nicholls. Ciepła, magiczna, bardzo kobieca opowieść… Suknia urzeka równie mocno jak niezapomniana Czekolada!” Wystarczyło to jedno zdanie znajdujące się na okładce książki by przekonać mnie do jej zakupu. Uwielbiam takie książki pełne ciepła z odrobiną magii a wspomnianą już „Czekoladę” po prostu uwielbiam.


Tytuł: Suknia
Autor: Sophie Nicholls
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Ilość stron: 320
Cena: 34,99 zł

Do Yorku przyjeżdża Fabbia Moreno ze swoją nastoletnią córką Ellą. Fabbia ma nadzieję, że właśnie tutaj będzie mogła osiąść na stałe i skończyć wreszcie z poszukiwaniem własnego miejsca. Jej wielkim marzeniem jest także sklep z  ubraniami vintage. Ma ona niebywały talent, w jej dłoniach ubrania sprzed kilku dekad zyskują nowy wygląd, otrzymują nowe życie. Córka Fabii, Ella z niepokojem przygląda się pracy matki. Podejrzewa, że to muszą być czary. Nie raz słyszała jak matka podczas szycia szepcze dziwne słowa. Fabbia swą przebojowością i wyczuciem stylu zwraca na siebie uwagę wszystkich mieszkańców. Początkowo kobiety niechętnie odwiedzają jej sklepik ale gdy każda z nich wychodzi odmieniona, piękniejsza i zadowolona  zyskuje coraz większy rozgłos. Czy rzeczywiście Fabbia jest tak otwartą kobietą jak się wydaje? Przed czym ucieka? Jak straszną skrywa tajemnicę, że nie chce jej wyjawić nawet córce?Przyciągająca wzrok okładka sprawia, że nie można oderwać od niej oczu. Motyw delikatnych, białych wywijasów przypomina taniec igły z nićmi, które w rękach Fabbi Moreno tworzą zjawiskowe stroje. Kobieta z okładki jest jak główna bohaterka pięknie ubrana ale jednocześnie próbująca się ukryć przed innymi. Jak gdyby sukienka mogła sprawić, że stanie się kimś innym.

Historia Fabbi Moreno snuta przez jej córkę Ellę wciąga już od pierwszej strony. Każdy opis sukienki stworzonej przez Fabbię jest tak rzeczywisty, że dosłownie można poczuć delikatność materiału, pogładzić szwy łączące kawałki materiału i wyobrazić sobie siebie ubraną w tak zjawiskowy strój. Lecz to nie tylko historia o pięknych ubraniach ale także o zmaganiach z codziennością.

Pierwszą myślą po przeczytaniu ostatniej strony było, że nie tego się spodziewałam. Sama do końca nie potrafiłam nazwać emocji, które towarzyszyły. Spodziewałam się jedynie lekkiej i przyjemnej lektury ale otrzymałam coś o wiele bardziej wartościowego. To książka skłaniająca do refleksji. Autorka pokazuje nam, że kierowanie się w życiu nienawiścią, stereotypami może prowadzić do ogromnych tragedii a ofiarami tego są niewinne osoby. Główną bohaterkę spotkało wielkie nieszczęście a strach, że coś takiego może się powtórzyć skłania ją do wiecznej tułaczki. Jej trauma jest tak ogromna, że nie wyjawia ona swego sekretu nawet córce. Chciałabym napisać więcej ale boję się, że każde kolejne zdanie może zdradzić zbyt wiele. Postawię więc w tym miejscu kropkę i pozwolę abyście sami przeczytali tę książkę. Mam nadzieję, że i Was poruszy historia Fabbi Moreno.


Zainteresowała Wam ta książka? A może już ją czytałyście? Dajcie znać w komentarzach.


Pozdrawiam,
Natalia

6 komentarzy:

 1. Bardzo mnie zainteresowała! Myślę, że spodobałaby mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej autorce, ale nawiązałaś w tekście do "czekolady" - widziałam film o tym tytule (wiadomo, gra w nim mój ukochany Johnny) i po przeczytaniu streszczenia śmiem twierdzić, że fabuła jest dość podobna :) Przeczytam z chęcią tą książkę, jak tylko uda mi się ją namierzyć- zdecydowanie jestem molem książkowym :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka niestety u nas nie jest jeszcze znana. "Suknia" została wydana w 2011 roku a w Polsce pojawiła się dopiero w tym roku. Znalazłam ją w Empiku w nowościach :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...